Kiedy myślimy o produktach, które możemy nabyć na rynku, nie zastanawiamy się, jaką drogę musiały przejść, aby były idealne, pozbawione wad. Mimo to oczekujemy właśnie takiego efektu. Warto pamiętać, jak wiele osób nieustannie pracuje na to, by efekt końcowy był najwyższej jakości. Co ma z tym wspólnego kontrola jakości i na czym dokładnie polega? Sprawdź!
Czym jest kontrola jakości?
Proces kontroli jakości ma na celu poprawę jakości wyrobów, a dokładniej wykrywanie w nich defektów i usterek, które mogłyby zmniejszyć efektywność procesów produkcyjnych. Kontrolerzy jakości sprawdzają, mierzą oraz testują różne charakterystyki wyrobów i odnoszą wyniki do wyjściowych wymagań klienta. Podczas kontroli jakości używa się narzędzi takich jak suwmiarki, taśmy, aparaty itp. W procesie tym ważne jest, by odnaleźć ewentualne defekty i zapobiec zjawisku, gdzie produkt nie mógłby być wykorzystywany w przeznaczony do tego sposób. Chroni to firmę przed kosztami reklamacji czy ponownego transportu. Dodatkowo kontrola jakości zapobiega też przed szkodami wizerunkowymi, które są w stanie narazić firmę na poważne szkody.
Co ciekawe, dział kontroli jakości bardzo często jest obsługiwany przez firmy zewnętrzne, na przykład na zasadzie outsourcingu pracowniczego. Jest to metoda zatrudniania pracowników polegająca na tym, że pewne działania są przekazywane do zrealizowania podmiotowi zewnętrznemu. Przyczyny takiego działania są przeróżne: przedsiębiorstwa chcą zminimalizować koszty lub nie mają specjalistycznych kompetencji z zakresu outsourcowanego działu. Najważniejsze jest jednak, by dział kontroli jakości był traktowany w organizacji priorytetowo. Bez tego bowiem nie ma mowy o uzyskiwaniu satysfakcjonujących wyników.
Kontrola jakości w automotive
Kontrola jakości to kluczowe zagadnienie zwłaszcza w branży automotive. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której po drogach jeździłyby samochody posiadające wadliwe części. Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego byłoby wtedy wyraźnie zagrożone. Dlatego też, standardy w tej branży są wysokie, a aby je spełnić, trzeba podjąć wiele działań i spełnić wiele norm.
QSense zajmuje się kontrolą jakości zwłaszcza w branży automotive. Organizacja świadczy usługi z zakresu wsparcia jakości, zajmując się między innymi kontrolami wejściowymi i wyjściowymi, analizami i audytami. Utrzymanie najwyższej jakości podczas całego procesu współpracy z klientem to dla nas priorytet, co znajduje odzwierciedlenie w podejmowanych działaniach.
Kontrola jakości – podsumowanie
Podsumowując, kontrola jakości to kluczowe zagadnienie dla całego procesu dostarczania produktu do klienta końcowego. Warto mieć świadomość, że to właśnie szczegółowe akcje podejmowane przez kontrolerów jakości sprawiają, że możemy użytkować produkty najwyższej jakości. Jest to również nieocenione działanie, patrząc z perspektywy organizacji. Najwyższa jakość oddziałuje na wizerunek organizacji, motywację pracowników, a przede wszystkim na wyniki finansowe firmy.