Drzwi wejściowe muszą nie tylko dobrze się prezentować, ale przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo domownikom – z tego też względu, coraz więcej osób decyduje się na model antywłamaniowy. Dowiedz się, czym powinny charakteryzować się drzwi zewnętrzne antywłamaniowe oraz co należy mieć na uwadze podczas ich zakupu.
Drzwi wejściowe antywłamaniowe – co to takiego?
Antywłamaniowe drzwi zewnętrzne posiadają specyficzną konstrukcję oraz zabezpieczenia, które odróżniają je od standardowych drzwi wejściowych. Przede wszystkim, ich waga jest znacznie wyższa, co jednak nie wpływa na ich użytkowanie. Szkielet tego rodzaju drzwi w większości przypadków wykonany jest z ocynkowanej stali, wewnątrz ramy znajduje się kratownica z metalowych elementów i sprężyste blachy, zaś całość przykryta jest warstwą termoizolacyjną.
Ościeżnice drzwi antywłamaniowych osadzone są głęboko w murze budynku, aby w razie próby włamania nie zostały one usunięte łącznie z drzwiami. Jeżeli chodzi o zabezpieczenia, tworzą je co najmniej dwa solidne zamki klasy C. Solidne drzwi antywłamaniowe pozwalają zadbać o bezpieczeństwo domu jednorodzinnego, mieszkania bądź innego dowolnego lokalu przed włamywaczami.
Antywłamaniowe drzwi zewnętrzne – jak wybrać najlepsze?
Kupując drzwi antywłamaniowe należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Najważniejszą z nich jest certyfikat, który stanowi potwierdzenie ich jakości. Warto wiedzieć, że nie wszystkie drzwi chronią tak samo dobrze, nawet wtedy, gdy prezentowane są jako antywłamaniowe. Te, które nie posiadają certyfikatu, nie dadzą ci żadnej pewności. Mogą być to zwykłe drzwi stalowe, pozbawione dodatkowych zabezpieczeń, które nie będą ostatecznie żadną przeszkodą dla złodzieja. Solidny producent drzwi będzie posiadał w swojej ofercie drzwi zewnętrzne antywłamaniowe z certyfikatem, niezbędnym atestem oraz oznaczeniem ich klasy – więcej na ten temat dowiesz się również na stronie https://drzwimartom.pl/produkty/drzwi-zewnetrzne/drzwi-zewnetrzne-antywlamaniowe/.
Jakich cech dodatkowo należy poszukiwać w wysokiej jakości drzwiach antywłamaniowych? Jak już wspomnieliśmy wyżej, ich konstrukcja jest wyjątkowo solidna – najlepsze modele muszą mieć co najmniej 2 metry wysokości i 90 centymetrów szerokości, zaś ich rama powinna być wzmocniona blachą, której grubość wynosi przynajmniej 2 milimetry. Warto też sprawdzić, czy wybrany model posiada minimum trzy bolce antywyważeniowe przy zawiasach oraz osłony zawiasów – tego rodzaju zabezpieczenie stanowi ochronę zarówno przed podważeniem, jak i wycięciem drzwi.
W antywłamaniowych drzwiach montuje się co najmniej dwa zamki klasy C, które są niezwykle trudne do sforsowania. Nowoczesne drzwi mogą być również wyposażone w inteligentne czujniki zainstalowane w zamkach – są one połączone z systemem alarmowym i monitoringiem, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa w razie ewentualnej próby włamania. Rozwiązaniem na miarę dzisiejszych czasów jest dodatkowo system otwierania drzwi za pomocą karty magnetycznej, skanu linii papilarnych lub kodu, dzięki czemu nie jest wymagane użycie klasycznego klucza.
Montaż antywłamaniowych drzwi – czy konieczna jest pomoc fachowca?
Kiedy zakup drzwi do twojego domu zostanie już sfinalizowany, przychodzi czas ich montażu. Chociaż niektórzy decydują się na ich samodzielny montaż, lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom – w ten sposób zyskasz pewność, że zostaną odpowiednio założone, co w przypadku ewentualnej próby włamania jest równie kluczowe, jak ich solidna konstrukcja. Ponadto, warto wiedzieć, że źle zamontowane drzwi antywłamaniowe mogą stać się przyczyną unieważnienia ich gwarancji.